Servis okien I.

Nebolo zvykom, po mnohé roky dozadu, aby sa oknám venovala väčšia pozornosť (servis), ako ich umývanie. Boli  to zväčša okná drevené, jednoduché, osadené jedným sklom, alebo zdvojené po jednom skle v krídle. Pevné pánty umožňovali oknu iba otváranie a zatváranie. Jednoduchý uzáver (klučkový mechanizmus) uzatváral krídlo priamo na rám predlženým ramienkom kľučky, alebo pri väčších oknách to boli kovové tyčky ovládané priamo kľučkou, ktoré uzatvárali okno hore aj dole. Na týchto oknách sa nič nenastavovalo a občas sa namazali pánty, tyčky a kľučka domácou masťou, alebo kolomažou v neskoršom období aj vazelínov, olejom. Čo, kto, doma mal. Pri nedoliehaní krídel si ťažkú hlavu nikto nerobil, na miesta kde to prefukovalo, založili dekou, kobercom a bolo vybavené.

Súčasné, moderné okná, ktoré sa namontovali v priebehu posledných 20 rokov (viac ako 90% všetkých namontovaných okien, je na báze plastových profilov vystužených pozinkovanými oceľovými profilmi) sú presné, izolačné, zvukotesné, drahšie ako ich starší drevený bratranci, ale hlavne sú oveľa viac zložitejšie.                                                                       

Životnosť okna,  podľa výrobcov, sa odhaduje na 30-40 rokov a počas jeho životnosti,  tepelné a akustické parametre musia spĺňať deklarované hodnoty pri výrobe. ALE…!

Stretávame sa pri opravách okien, že majitelia vôbec nie sú oboznámený o nutnosti prevádzať servis okien  (je to síce dobrá výhovorka), ale náklady na opravu znáša majiteľ. Nič netrvá večne, tak aj naše okná starnú, opotrebovávajú sa, a ak chceme, aby nám tých 30 – 40 rokov vydržali, musíme im pomôcť. V ďalších článkoch sa budeme venovať obšírnejšie o servise, nastavení a opravách Vašich okien.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *